Avis: Endnu en hollænder kan følge med Weghorst til United
Erik ten Hag er ved at planlægge næste fase af genopbygningen af Manchester United.
Den 30-årige angriber Wout Weghorst meldes tæt på klubben, og nu forlyder det, at endnu en hollænder kan følge i fodsporene på den Burnley-ejede angriber.
Gentagne gange har Manchester United været meldt på udkig efter en ny spiller til højreback-positionen, og her skulle man have udset sig Denzel Dumfries fra Inter, skriver La Gazzetta dello Sport.
Det bliver dog ikke helt billigt for De Røde Djævle, idet Nerazzurri som udgangspunkt kræver 446 millioner kroner for hollænderen.
Aaron Wan-Bissaka meldes på vej væk fra Manchester United, men han kan muligvis spille i lørdagens derby mod Manchester City som følge af den skade, Diogo Dalot pådrog sig i forbindelse med Carabao Cup-kampen mod Charlton i tirsdags.
Den hollandske legende Marco van Basten med en fortid i Ajax og AC Milan har for nylig været ude og advare Erik ten Hag om at hente for mange hollændere ind på Old Trafford. Indtil videre er det kun blevet til en hollandsk spiller i form af Tyrell Malacia, mens altså Weghorst meldes meget tæt på, og der er interesse for Dumfries.
– Det kan blive farligt, hvis man har for mange hollændere, og det ikke går godt.
– Man så det hos FC Barcelona, hvor de havde fem hollændere. Så er det noget, der går imod dig. Det skal ten Hag være varsom omkring, sagde van Basten til Ziggo Sport.
Manchester United ligger på fjerdepladsen i Premier League, og man er fortsat med i de to pokalturneringer, hvor man er nået til frem fjerde runde i FA Cuppen og semifinalen i Carabao Cuppen.
LÆS OGSÅ: Premier League-klub tæt på dansk Superiga-stjerne
LÆS OGSÅ: Erik ten Hag kan muligvis ikke få sine sommerønsker i hus