Annonce
Annonce
Annonce
Annonce
Annonce

Ny bejler til United-køb: Glazer-familien er ikke tilfredse

Af Morten Jørgensen
28.02.2023 Kl. 14:18
LÆS OGSÅ: BENDTNERS DYRE LEJLIGHED

Deadline for bud på Manchester United er egentlig passeret, men det har alligevel ikke stoppet Genevra Associates i at udtrykke en interesse i at købe en del af klubben i en model, hvor Glazer-familien fastholder kontrollen.

Det har hedgefonden, der har base i Luxembourg i dag annonceret.

Interessen fra Genevra Associates er dog ikke faldet i god jord hos Manchester United. Hedgefonden vil nemlig have offentlige aktionærer til at have mindst 50 procent af klubben. Det er også højst usandsynligt, at Glazer-familien vil acceptere det.

Derudover mener Manchester United også, at der blot er tale om et større PR-stunt.

LÆS OGSÅ: Forstærkning til sommer: Guardiola har udset sig Chelsea-spiller

For Genevra Associates taler om, at de vil arbejde sammen med Glazer-familien, mens de også har udtalt, at fansene har haft god ret til at være frustrerede over de seneste år. De udtalelser er ikke faldet i god jord hos Glazer-familien.

Derfor er der umiddelbart heller ikke meget, der taler for, at et bud fra Genevra Associates fører til en reel investering i Manchester United.

I mellemtiden kigges der på de bud, der er landet på at købe hele klubben. Det drejer sig om et fra Qatar og et fra britiske Sir Jim Ratcliffe.

LÆS OGSÅ: Rekordbeløb: Så meget skal Chelsea betale ved Potter-fyring

Annonce