Annonce
Annonce
Annonce
Annonce
Annonce

Kæmpe karantæne kan være på vej for Jürgen Klopp

Af Kasper Leif Pedersen
02.05.2023 Kl. 07:14
LÆS OGSÅ: BENDTNERS DYRE LEJLIGHED

Jürgen Klopp er nok ikke på julekort med adskillige Premier League-dommere.

LÆS OGSÅ: United-stjerne høster ros: "Han er utrolig"

For Liverpool-manageren har flere gange i denne sæson ikke vist sig fra sin bedste side, og i søndags kamp mod Tottenham, var det endnu et eksempel.

Her jublede den tyske manager meget hånligt i retning af fjerdedommer John Brooks, mens han også beskyldte kampens dommer, Paul Tierney, for at have et problem med Liverpool.

Derfor står Jürgen Klopp over for en straf, og den kan blive lang.

 


Det melder The Times.

Årsagen skulle være Klopps dårlige disciplinære rekord, der sandsynligvis vil bidrage til en langvarig karantæne.
 
 
Klopp blev tidligere på sæsonen udelukket i én kamp for at konfrontere Anthony Taylor i 1-0-sejren over Manchester City tilbage i oktober, hvor han dengang blev advaret om sin fremtidige opførsel.
 
Det yderst troværdige medie tror dog ikke, at Klopps straf bliver lige så høj som de fem kampe, som FA uddelte til Sir Alex Ferguson tilbage i 2011.
 

 

Annonce