Solskjær kritiserer United-beslutning: Han mister kontrollen
Da Ole Gunnar Solskjær bestred trænerposten hos Manchester United, var det Harry Maguire, som var klubbens anfører.
Det blev der lavet om på i den forgangne sommer, hvor Bruno Fernandes blev tildelt anførerbindet i den store engelske klub.
Maguire var tæt på at forlade klubben dén sommer, men forblev altså hos klubben.
Portugisiske Fernandes har en noget anden måde at gå til opgaven på, og han går gerne i clinch med dommerne, hvis de ikke fløjter til klubbens fordel.
LÆS OGSÅ:
United forbereder Ten Hag-exit: Dansker er udset som afløser
Medie: United har truffet Greenwood-beslutning
Transferrekord på vej: PL-topklubber vil have englænder
Det har blandt andet ført til kritik fra Roy Keane, men Solskjær mener heller ikke, at Fernandes nødvendigvis er den rette anfører for United.
– Jeg vidste, at Bruno Fernandes havde anføreregenskaber, da jeg var manager hos Manchester United.
– Han har personlighed og kvalitet – men han ved, og det har jeg fortalt ham – at han er for passioneret til tider, og at han mister kontrollen en smule.
– Jeg elskede Harry Maguire som kaptajn. Han var leder i gruppen, da jeg var i klubben.
– Den måde, som Harry Maguire har håndteret alting, der er sket ham i hans tid hos Manchester United, viser top klasse og den karakter, han har, som jeg gerne vil have i mine spillere.
– De går til opgaven og begår ikke mytteri ved første lejlighed. De knokler på og gør det bedste, de kan, siger Solskjær i Stick to Football-podcasten.
Erik ten Hag havde håbet, at Fernandes’ hungren efter sejre havde smittet af på resten af United-truppen, der dog må finde sig i en øjeblikkelig sjetteplads i Premier League.
Klubben røg ud af Champions League, men er fortsat med i FA Cuppen, hvor man møder Liverpool i kvartfinalen 17. marts.