Annonce
Annonce
Annonce
Annonce
Annonce

Arsenal-dansker er et af de største talenter nogensinde

Af Jeppe Augustsen
30.04.2024 Kl. 10:00
LÆS OGSÅ: BENDTNERS DYRE LEJLIGHED

Endnu engang er Chido Obi-Martin gået verden rundt efter en sublim præstation på Arsenals U18-hold.

Den unge dansker nettede hele syv gange mod Wolverhamptons U18-hold. Se målene her.

Chido Obi-Martin har gennemgået en stor udvikling det seneste år, og en af de personer, som har fulgt ham tæt, er den engelske journalist Jeorge Bird.

Gennem årenes løb har han set mange talenter folde sig ud på Arsenals ungdomsakademi, og han er ikke i tvivl om, at Chido Obi-Martin er blandt de allerbedste, han har set.

– Han er helt bestemt en af ​​de bedste angribere, som i sin alder er kommet gennem akademiet.

– At imponere på dette niveau garanterer ikke succes på førsteholdet, men han er bestemt en af ​​de mest spændende talenter nogensinde, siger Jeorge Bird til PLBOLD.

Præstationerne har også resulteret omtale på nogle af de største fodboldplatforme i verden.

Fodboldmediet 433 har nævnt ham i flere omgange, og det samme har Fabrizio Romano. Det har også medført en massiv stigning i antallet af følgere.

Men Jeorge Bird tror ikke, at den store opmærksomhed kommer til at stige Chido Obi-Martin til hovedet.

– Han virker meget velovervejet, så jeg tror ikke, han bliver påvirket af mediernes opmærksomhed.

– Hos nogle spillere kan det faktisk skubbe dem til at blive ved med at imponere, men man skal væbne sig med tålmodighed, når han bliver en del af U21-holdet, lyder det fra Jeorge Bird.

Arsenal er angiveligt ivrige for at beholde den unge komet, og Jeorge Bird er kommet med sit bud på, hvordan de kan overbevise ham om at blive i klubben. Læs mere om det her.

Seneste nyt

Annonce
Annonce
Annonce
Annonce