Annonce
Annonce
Annonce
Annonce
Annonce

Knust Arne Slot: Drømmesigning har aftale på plads med anden klub

Af Emil Plovgaard
09.07.2024 Kl. 18:16
LÆS OGSÅ: BENDTNERS DYRE LEJLIGHED

Den nyansatte cheftræner i Liverpool, Arne Slot, har foretaget et opkald til Teun Koopmeiners fra Atalanta.

Desværre var beskeden fra den anden ende af røret ikke særlig positivt, set med Liverpools briller.

Det forlyder nemlig, at Koopmeiners allerede har en aftale på plads med Juventus.

Det beretter den italienske journalist Alfredo Pedullà.

Slot havde Koopmeiners på sit hold hos AZ Alkmaar, hvor han endda udråbte den hollandske midtbanespiller til hvervet som klubbens anfører.

Juventus er dog langt i forhandlingerne med Koopmeiners, som man har udstyret med en kontrakt, der indbringer hollænderen 644.000 kroner om ugen.

– Inden for de seneste dage har Atalanta-midtbanen modtaget et opkald fra Arne Slot, den nyansatte cheftræner hos Liverpool, som spurgte ind til hans fremtid.

– Og Koopmeiners gjorde det klart, at han har forpligtet sig til Juve, skriver Pedullà på sin hjemmeside.

Dermed mangler der nu blot enighed mellem Juventus og Atalanta.

Juventus har tilbudt små 300 millioner kroner for Koopmeiners samt yderligere 37 millioner kroner i bonusser.

De forsvarende Europa League-vindere ønsker dog omkring 448 millioner kroner for den hollandske midtbanegeneral.

Liverpool er tæt på signing fra Chelsea, og det har gjort The Blues rasende.

Desuden er det blevet bekræftet, at der sidste sommer faldt et astronomisk bud på Mohamed Salah.

Seneste nyt

Annonce
Annonce
Annonce
Annonce