Annonce
Annonce
Annonce
Annonce

Gyökeres kommenterer på mulig United-transfer

Af Morten Jørgensen
16.11.2024 Kl. 21:59
LÆS OGSÅ: BENDTNERS DYRE LEJLIGHED

Skal Viktor Gyökeres spille for Manchester United i næste sæson?

Det er et rygte, som er opstået for nylig, hvor Rúben Amorim er blevet cheftræner i den engelske storklub. 

Læs også: Gyökeres fortsætter helt vild sæson

Han har arbejdet sammen med den svenske stjerneangriber i Sporting med stor succes. Samtidig har hverken Rasmus Højlund eller Joshua Zirkzee imponeret i Manchester United. 

Nu svarer Gyökeres så selv på rygterne om et muligt skifte til De Røde Djævle. 

– Han har vel en del angribere der allerede, så vi må se, siger Gyökeres ifølge svenske fotbollskanalen

– Jeg vil gerne spille sæsonen færdig i Sporting, og jeg trives godt der. Så der er ingen stress for mig at få et skifte i stand. Vi må se, når det kommer dertil. 

Læs også: Ekspert udpeger sæsonens hold indtil videre

Den 26-årige angriber har tidligere været at finde i de bedste engelske rækker. Han har således spillet for Brighton og Coventry. 

I sommeren 2023 blev han solgt fra Coventry til Sporting for en rekordsum. Nu er prisen dog røget gevaldigt i vejret. 

For i skrivende stund har han formået at score 28 mål i 23 kampe denne sæson. Derudover er det også blevet til syv assists fra hans fødder. 

Seneste nyt

Annonce
Annonce
Annonce
Annonce