Annonce
Annonce
Annonce
Annonce

Riemer afslører: Han starter på bænken mod Serbien

Af Mikkel Wittorff Hollmann
17.11.2024 Kl. 13:22
LÆS OGSÅ: BENDTNERS DYRE LEJLIGHED

På mandag venter Serbien for Brian Riemer og Danmark.

De to hold mødes i Leskovac i en særdeles vigtig kamp.

Til kampen er Matt O’Riley blevet efterudtaget, og Brighton-danskeren kan derfor komme i spil i kampen.

Læs også: Nye karantæneudfordringer for Danmark

Men han kommer ikke til at starte på banen. Det fortæller Brian Riemer i et interview med Viaplay.

– Jeg vil sige, at Matt er nok ikke en spiller, jeg starter, kan jeg godt afsløre.

– Jeg tror ikke, hans fysiske ballast lige nu er helt der, og jeg tror også, det ville være unfair for mig, at smide ham ud på dybt vand i den sammenhæng.

– Men han er en joker, og en joker, som har vist nu, at selv på øverste klinge mod de bedste, kan han gå ind og gøre en forskel, hvis der er behov for det.

– Så han er da helt klart en af dem, som jeg tænker, at hvis vi står i en situation i Serbien, hvor vi har brug for noget til sidst, har vi et kort, som har nogle unikke kompetencer for at komme med i feltet, og som har nogle særdeles veludviklede kompetencer for at score mål, lyder det fra Brian Riemer til Viaplay.

Matt O’Riley blev skadet i sin debut for Brighton tilbage i august. I den forgangne uge gjorde O’Riley så comeback, da han blev matchvinder i Premier League-mødet med Manchester City.

Seneste nyt

Annonce
Annonce
Annonce
Annonce