Manchester United bygger forbindelser til Saudi Arabien
Den sportslige ledelse hos Manchester United er i gang med at planlægge de kommende transfervinduer.
Her er meningen blandt andet, at der skal ryddes op i spillertruppen og sælges spillere. Hvordan gør man så bedst det?
I de seneste år har det vist sig, at Saudi Arabien har været behjælpelige med at købe spillere, som de bedste europæiske klubber gerne ville af med.
Derfor er Manchester United lige nu i gang med at bygge forbindelser til Saudi Arabien. Sådan lyder meldingen fredag fra troværdige The Athletic.
Det er naturligvis med henblik på at kunne se, hvorvidt det saudiarabiske marked kan være en mulighed.
Samtidig skriver det store medie dog, at Manchester United kan have forspildt en chance. For Saudi Arabien lader til at have skruet ned for de voldsomme indkøb, som man så i sommeren 2023.
Læs også: Højlund forklarer særlig besked fra Amorim
Hos den engelske storklub er der et håb om at kunne sælge blandt andre Casemiro hurtigst muligt. Brasilianeren er klubbens bedst lønnede spiller, men han spås ikke en fremtid på Old Trafford.
I sommer var der bud efter ham fra Galatasaray, men her afviste han at tage til den tyrkiske liga. Den mulighed kan også opstå igen.