Annonce
Annonce
Annonce
Annonce
Annonce

BREAKING: Nyt VM om vinteren er en realitet

Af Morten Jørgensen
30.11.2024 Kl. 09:44

Der skal endnu engang spilles VM-slutrunde om vinteren. 

FIFA har således annonceret, at Saudi Arabien er det eneste land, der har budt på VM-slutrunden i 2034. 

Først den 11. december vil det blive endeligt bekræftet, hvem der skal afholde verdensmesterskabet i både 2030 og 2034. 

Ikke desto mindre synes det utopisk at forestille, at Saudi Arabien ikke får sidstnævnte slutrunde. Og det vil formentlig betyde, at slutrunden igen skal spilles om vinteren, skriver ESPN

På grund af lokale klimatiske betingelser vil turneringen blive spillet mellem oktober og april. 

Tilbage i 2022 var det Qatar, der var værter for slutrunden, der blev spillet i november og december. Det skabte en del debat, at den afholdt midt i de store ligaers sæson. 

Dengang var der også stor debat om menneskerettigheder. Samme debat kunne tænkes at opstå med Saudi Arabien, men landet har nu scoret den første evalueringsscore nogensinde af et land, der har budt på VM: 

Læs også: De vil hente Christian Eriksen

I Saudi Arabien er der blandt andre planer om at bygge et stadion, der skal ligge 350 meter over jorden.

Efter al sandsynlighed bliver det et kombineret bud fra Spanien, Portugal, Marokko, Argentina, Uruguay og Paraguay, som får slutrunden i 2030. 

Seneste nyt

Annonce
Annonce
Annonce
Annonce