Ikke sket i 34 år: Amorim slår uønsket rekord i United-derby
Kunne du tænke dig at eje et stykke fodboldhistorie? Hos PLBOLD finder du 40 FANTASTISKE FORTÆLLINGER af fodboldhistoriker Michael Kjærbøl, en bog fyldt med spændende fortællinger fra fodboldens verden. Det er den perfekte gave til dig selv eller en anden fodboldfan. Bestil den her.
Ruben Amorim er kommet til som cheftræner for Manchester United – en stilling, han overtog i midten af november.
Den 39-årige portugiser håber at kunne indgyde fornyet håb på et kriseramt mandskab.
LÆS OGSÅ: Manchester United vil forlænge med stjerne
Desværre for Amorim er den nuværende placering som nummer 13 i tabellen det laveste, som United er gået ind til et Manchester-derby med efter som minimum 10 kampe af sæsonen. Det skriver talkSPORT.
Det samme var dog også tilfældet for klubben i februar 1990.
Dengang var Sir Alex Ferguson fyringstruet, men et 1-1-resultat i lokalderbyet hjalp skotten godt på vej.
Han blev ansat i 1986, men det tog ham fire år, før han omsider kunne levere sølvtøj i form af triumf i FA Cuppen.
Manchester Uniteds daværende bestyrelsesformand, Martin Edwards, har sidenhen indrømmet, at Ferguson ville have fået sparket, hvis klubben var røget ud i tredje runde dengang.
Mark Robins reddede Fergusons job ved at score det matchvindende mål i finalen mod Nottingham Forest, hvor De Røde Djævle vandt turneringen.
En måned senere kom United ind til en placering som nummer 17 til Manchester-derby, men fik heroisk kæmpet en 1-1’er hjem.
Ferguson stod i spidsen for United-mandskabet, der endte som nummer 13 senere i sæsonen. Den laveste placering siden nedrykningen 15 år forinden.
LÆS OGSÅ: Vild afsløring: Derfor er Rashford og Garnacho ude
Efter at Premier League blev grundlagt i 1992 og frem til sin tilbagetræden i 2013, sluttede Ferguson imidlertid aldrig uden for top-tre.