Tottenham-spiller ude til februar
Tottenham møder torsdag aften Manchester United i kvartfinalen i Carabao Cuppen.
Det er langt fra en skadesfri trup, klubbens manager, Ange Postecoglou, råder over.
LÆS OGSÅ: Thomas Frank viser høj klasse
Og nu lyder det, at en af klubbens spillere er ude i små to måneders tid.
I et interview med Tottenham News giver doktor Rajpbal Brar en melding om den unge kantspiller Wilson Odobert, der gennemgik en operation i baglåret i november.
– Når vi tager i betragtning, at han undergik en operation i november, er det bedste scenarie, at han kommer tilbage i slutningen af februar. Det værste tilfælde er et nyt tilbagefald, der vil sætte ham ude af spillet væsentligt længere.
– På dette tidspunkt er det måske for tidligt at vurdere, om han er på rette spor til at vende tilbage i slutningen af februar.
– Jeg kan ikke se ham vende tilbage til træning før begyndelsen af februar.
I forsvaret må Spurs undvære Cristian Romero, Micky van de Ven, Ben Davies og Destiny Udogie. Sidstnævnte pådrog sig en skade i den nylige sejr over Southampton.
Djed Spence måtte også halte fra banen, hvilket blot er med til at skabe bekymringer hos Spurs.
Ange Postecoglou og Tottenham var med til at få Russell Martin fyret fra sin stilling i Southampton, da man i weekenden besejrede klubben fra den engelske sydkyst med hele 5-0.
Forud for torsdagens kamp mod Manchester United blev Postecoglou derfor forholdt Russell Martins fyring. Her kom australieren med en noget opsigtsvækkende kommentar. For han mener, at jobbet som fodboldtræner er det hårdeste, der findes.
– Det her er det hårdeste job i alle aspekter af livet. Du kan nævne politik, men det her er hårdere end noget andet job.
LÆS OGSÅ: Klar med astronomisk tilbud til Alexander-Arnold
– Ansættelsen og levetiden i denne rolle betyder nu, at du går ind til det og meget få kommer ud igen uden nogle ar, fortalte Postecoglou.