Annonce
Annonce
Annonce
Annonce
Annonce

Problemerne hober sig op: Tre United-stjerner er utilfredse

Af Emil Plovgaard
19.12.2024 Kl. 15:43

Ruben Amorim lader til at have hånden godt plantet på roret i sin første tid hos Manchester United.

I weekenden blev det til en tiltrængt sejr over lokalrivalerne fra Manchester City, men kampen kastede også flere udfordringer af sig.

LÆS OGSÅ: Thomas Frank viser høj klasse

Op til kampen var Marcus Rashford blevet vraget, og efterfølgende meldte han ud, at han føler sig klar til en ny udfordring.

Amorim kunne også bekræfte, at Garnacho var blevet droppet til kampen, og at han følte sig en smule vred over, hvordan han var blevet behandlet, mens Mason Mount er virkelig ked af det.

Mount har kæmpet med skader, siden han skiftede til United, og det er blot blevet til ni kampe fra start i Premier League, siden han kom til klubben fra Chelsea i 2023.

Midtbanespilleren måtte kæmpe for at holde tårerne tilbage, da han måtte lade sig udgå efter bare 14 minutters spil af opgøret på Etihad Stadium i weekenden med, hvad der lignede en muskelskade.

– Han er virkelig ked af det, siger Amorim om Mount ifølge Daily Mirror.

– I omklædningsrummet var han virkelig, virkelig af det, så vi er nødt til at hjælpe ham. Når spilleren er i sådan en situation med en masse skader og med dette kampprogram, så er det virkelig svært for dem. Vi vi vil forsøge at finde en måde, hvorpå vi kan få gang i spillere som Mount og Luke Shaw, for efter et par uger og nogle få måneder, vil de være klar til at håndtere en række, lyder det videre fra Amorim.

Garnacho ventes at tage del i opgøret mod Tottenham i kvartfinalen i Carabao Cuppen torsdag aften, mens det modsatte er tilfældet for Rashford, der blev sendt hjem fra træning mandag.

– Jeg ville formentlig have talt med manageren, hvis det var mig, siger Amorim om, at Rashford gik ud i offentligheden med sit besyv.

– Det er en svær situation at kommentere. Hvis jeg tillod det en masse væsentlighed, så ville det få store overskrifter i avisen. Hvis jeg siger, at det ikke er et problem, bliver mine standarder for lave. Så jeg vil håndtere det, prøve at forstå det.

LÆS OGSÅ: 717 millioner: Rigmand investerer massivt i Manchester United

– Mit fokus er ikke at fjerne fokus fra kampen, fra holdet, det vi gjorde i sidste kamp og så lægge det over på Marcus. Det, jeg siger, er, at holdet er mere vigtigt end individet. Vi vil undersøge det på rette tidspunkt, men lad os nu fokusere på kampen. Det var det hele.

Seneste nyt

Annonce
Annonce
Annonce
Annonce