Annonce
Annonce
Annonce
Annonce
Annonce

- Seks spillere skifter til Manchester United

Af Emil Plovgaard
28.12.2024 Kl. 16:22

Manchester United holdt hånden under Ruben Amorims efterfølger, Erik ten Hag, i sommerens transfervindue.

Først udstyrede man hollænderen med en forlængelse, inden han så fik lov til at bruge løs af portemonnæen.

LÆS OGSÅ: Transferrekord: Manchester United tæt på ny aftale

Sommeren bød på flere tilgange, hvor Joshua Zirkzee, Leny Yoro, Matthijs de Ligt, Noussair Mazraoui og Manuel Ugarte ankom til Old Trafford. I alt blev der brugt i omegnen af 1,8 milliarder kroner.

Ten Hag formåede dog ikke at få ret meget ud af de nye signings, og det førte til, at han den 28. oktober blev fyret efter en række skuffende resultater.

Amorim tilsluttede sig så som ny cheftræner for klubben, og det forlyder, at han må nøjes med, hvad han har til rådighed af spillermateriale for resten af sæsonen.

De Røde Djævle har tabt de seneste tre kampe og er dumpet ned på en 14.-plads i Premier League-tabellen.

Den tidligere Manchester City-spiller Micah Richards har nu givet sit besyv med i forhold til situationen, hvor han mener, at Amorim nok vil være frustreret over de manglende aktiviteter hos Manchester United i det kommende transfervindue, mens sagen dog vil være en anden, når transfervinduet åbner i sommeren 2025.

– Jeg tror ikke, han kommer til at få de spillere, han ønsker sig til januar.

– Men jeg tror, at næste sommer henter Manchester United fem eller seks nye spillere.

LÆS OGSÅ: Bayern-stjerne klar til Premier League-skifte

– Jeg var skuffet over præstationen, og det skyldes ikke manageren alene. Naturligvis har en manager brug for tid til at implementere sin stil, men det var nærmest som en danskvand uden brus. Jeg forventede så meget, og de startede godt, men det er sevet ud siden da, siger Richards ifølge Daily Mirror.

Seneste nyt

Annonce
Annonce
Annonce
Annonce