Annonce
Annonce
Annonce
Annonce
Annonce

Bombe: Tottenham vil hente dansker til 150 millioner

Af Emil Plovgaard
02.01.2025 Kl. 22:07

Tottenham har planer om at hente danske Thomas Kristensen, der er på kontrakt hos italienske Udinese.

Sådan lyder meldingen fra mediet Football Insider.

LÆS OGSÅ: Liverpool under angreb: Real Madrid vil hente endnu en stjerne

Spurs har store defensive kvaler i øjeblikket, og den foretrukne midtstopperduo Cristian Romero og Micky van de Ven er begge ude med skader i øjeblikket.

Det har resulteret i, at Radu Dragusin og Archie Gray har skullet dække ind på de to positioner i nyere tid.

Gray havde blot spillet på positionen en enkelt gang inden december, men nu har han spillet der yderligere syv gange, hvor Tottenham har lukket hele 17 mål ind.

En ny midtstopper er nødvendig, og her er Thomas Kristensen altså på ønskelisten.

Tottenham kommer dog ikke nemt til en signing, da også Leicester og Bayer Leverkusen lurer.

Tottenham har set Thomas Kristensen i aktion i Serie A i december i en kamp mod Fiorentina, hvor han gjorde sig positivt bemærket. Således vandt danskeren 100 procent af sine tackler, foretog fem clearinger og headede bolden væk tre gange, ligesom han ikke lod sig komme forbi undervejs i kampen.

Udinese er klar til at sælge danskeren for små 150 millioner kroner, og det vil kunne trække interesserede købere til.

Selv hentede Udinese danske Kristensen i AGF for omtrent 37 millioner kroner i sensommeren 2023.

Det er siden blevet til 33 kampe for klubben fra Friuli.

LÆS OGSÅ: Newcastles første januartransfer på plads

Ifølge Transfermarkt er hans markedsværdi på 34 millioner kroner efter den seneste opdatering i december.

Seneste nyt

Annonce
Annonce
Annonce
Annonce