Satte transferrekord hos Liverpool: Nu kan han være på vej mod exit
Transfervinduet er i fuld gang, og du kan følge det døgnet rundt her på PLBOLD.DK. FØLG TRANSFERVINDUET 24/7 HER.
Meget er forløbet godt under Arne Slot og hollænderens hidtidige Liverpool-karriere.
The Reds er på førstepladsen i både Premier League og Champions League, og så kan man jo ikke forlange meget mere, ud over, at det hele kulminerer med trofæer ved sæsonens afslutning.
LÆS OGSÅ: BOMBE: Liverpool overvejer vild januarsigning
Klubben kan via januars transfervindue forstærke sig på visse positioner midtvejs i sæsonen, mens der dog også er mulighed for, at spillere kan forlade klubben.
En af de spillere, der ikke har nydt godt af Arne Slot indtil videre, er den 21-årige midtbanespiller Harvey Elliott, der er i gang med sin sjette sæson på Anfield efter skiftet i sommeren 2019.
Handlen satte britisk transferrekord for en 16-årig, da Elliott byttede Fulham ud med Liverpool for 13 millioner kroner. Herudover kunne yderligere 25 millioner kroner blive tilført aftalen qua bonusser.
Spoler vi tiden frem til januar 2025, er det blevet til 128 kampe, 11 mål og fire titler i Elliotts tid i klubben.
Men i denne sæson er det ikke blevet til megen spilletid under Arne Slot. Blot en enkelt kamp fra start og sølle 147 minutters fodbold har Eliott fået.
Nu kan der vente et stort skifte for den fortsat unge Elliott. Ifølge Sky Sports’ nyhedsredaktør, Lyall Thomas, viser både Brighton og Borussia Dortmund interesse i at hente den engelske ungdomslandsholdsspiller.
Spørgsmålet er dog, om Arne Slot og Liverpool vil gå med til at svække truppens bredde midtvejs i sæsonen. Der kan godt blive brug for Elliott senere i sæsonen.
LÆS OGSÅ: Topklub vil hente Federico Chiesa
Men lige nu holder både Curtis Jones og Dominik Szoboszlai ham væk fra en plads i startopstillingen.