Pep Guardiola gør grin med Chelsea-stjerne
Følg transfervinduet LIVE. KLIK HER.
Chelsea-stjernen Cole Palmer var alt for venlig overfor Manchester City i gårsdagens Premier League-dyst.
Sådan lyder det fra Pep Guardiola på pressemødet efter Chelsea-kampen.
Chelsea kom foran i kampen efter en stor fejl af det debuterende nyindkøb Abdukodir Khusanov, men det kunne også være blevet til 2-0 til gæsterne.
LÆS OGSÅ: Vanvittigt: Amorim vil hente den samme spiller for tredje gang
Cole Palmer havde nemlig en friløber, men han valgte i stedet for løsningen med en aflevering til Nicolas Jackson. Efterfølgende kunne den engelske landsholdsspiller så se senegaleseren brænde chancen på det skammeligste.
Efter kampen var Pep Guardiola derfor ikke sen til at sige Palmer tak, fordi han ikke valgte at gå selv.
– Efter det første mål havde Cole (Palmer, red.) chancen for at gøre det til 2-0, men han var alt for generøs.
– Normalt er han en kølig afslutter i lignende situationer. Vi var heldige med, de ikke scorede. Det betød, vi i stedet kunne komme tilbage i kampen, lyder det fra Pep Guardiola med et smil på læben.
LÆS OGSÅ: Jagter Bayern-stjerne: Liverpool og Real Madrid i intens budkrig
Med sejren til City, indtager de nu fjerdepladsen i den bedste engelske række, mens Chelsea må se sig til takke med sjettepladsen. Der er dog kun ét point mellem de to storklubber.
Vigtige kampe i vente for Guardiola
Næste opgave for The Cityzens er på onsdag i Champions League. Det er en vaskeægte skæbnekamp mod Club Brügge, hvor de engelske mestre skal vinde kampen for at sikre sig overlevelse i turneringen.
På næste søndag går turen til hovedstaden for at møde Arsenal på Emirates Stadium. Her kommer The Gunners til at undvære endnu en profil.
Øverst i artiklen kan du se alle højdepunkter fra den intense Premier League-kamp mellem Manchester City og Chelsea.