Annonce
Annonce
Annonce
Annonce

Rúben Amorim med opsigtsvækkende udtalelse

Af Morten Jørgensen
15.02.2025 Kl. 12:35

Rúben Amorim tøver ikke et sekund med at lægge et stort pres på sig selv forud for Manchester Uniteds kamp mod Tottenham. 

Både Manchester United og Tottenham har gang i en rigtig dårlig sæson i Premier League, og søndag eftermiddag tørner de sammen. 

Forud for den kamp er Rúben Amorim kommet med en meget klar udtalelse om, at han er under et større pres end Ange Postecoglou, som ellers i et stykke tid er blevet meldt fyringstruet. 

– Jeg kan forstå forbindelsen mellem mig og Ange. Vi har de samme problemer, men med al respekt er jeg i en større klub med et større pres, siger Amorim ifølge The Times og udtrykker samtidig sympati for sin kollega. 

– Selvfølgelig, for han er en god fyr. Han er en rigtig god træner, og han vil spille fodbold på den rette måde, og det er for mig at se en rigtig god ting. 

– Vi ved, at når vi vælger denne professionel, er der mange gode ting, men man må også mærke presset, når man ikke vinder. 

Efter de første 24 runder er Manchester United nummer 13 i Premier League, mens Tottenham er to point bagud som nummer 14. 

Læs også: Thomas Frank udpeger verdens bedste

Klokken 17.30 søndag tørner de to pressede storklubber sammen på Tottenham Hotspur Stadium. 

Seneste nyt

Annonce
Annonce
Annonce
Annonce