Thomas Gravesen slagtet: Han var en joke
Real Madrid har nydt godt af nogle af de helt store profiler i fodboldverdenen, men også danske Thomas Gravesen har været en tur forbi den spanske hovedstadsklub.
Galacticos er synonym med Real Madrid og klubbens til tider store signings.
LÆS OGSÅ: Zinedine Zidane på vej mod drømmejobbet
En af de mest profilerede spillere, der nogensinde har tørnet ud for Los Blancos, er den brasilianske legende Ronaldo Nazario, der regnes som en af de bedste spillere nogensinde som følge af hans evner til at score mål.
I et interview med en anden brasiliansk legende, nemlig Romario, åbner Ronaldo Nazario op om de bedste og værste holdkammerater i sin tid hos Los Blancos. Det sker i et interview på Romarios YouTube-kanal.
Ronaldo Nazario lagde ud med at nævne de bedste holdkammerater, han har været omgivet af på klubplan og for Brasilien.
– De bedste var Ronaldinho Gaucho – på landsholdet – og Zidane på klubplan. ‘Zizou’ havde en masse klasse, han var anderledes, meget teknisk, han gjorde alting simpelt, lyder det i rosende vendinger om franskmanden fra Ronaldo Nazario.
Herefter blev han spurgt ind til, hvem der var den bedste spiller, han nogensinde havde spillet sammen med, og her faldt valget på Thomas Gravesen.
– Thomas Gravesen var en virkelig fed fyr. For ikke længe siden vandt han 50 millioner dollar i en pokerturnering eller sådan noget. Men han var virkelig dårlig til fodbold. Det var en joke, lyder det fra Ronaldo Nazario om sin forhenværende danske holdkammerat.
Thomas Gravesen skiftede i januar 2005 til Real Madrid fra Everton i en handel til en værdi af 25 millioner kroner.
Han var dog kun i klubben frem til august 2006, hvor han skiftede videre til Celtic.
Han scorede et enkelt mål for Los Blancos, som han spillede 49 kampe for i løbet af sin tid i klubben.