Ikke i tvivl: Dét kan stoppe Liverpool
Liverpool slog for første gang i næsten et årti Manchester City på udebane søndag aften, hvorfor Premier League-duksene nu har hele 11 point ned til Arsenal på andenpladsen.
Arne Slots tropper har dog spillet én kamp mere, men ikke desto mindre virker det til at være ren promenadekørsel for The Reds, der cruiser mod deres anden Premier League-titel på fem år.
Eller gør de?
Ifølge Gary Neville, der er fodboldekspert og ansat hos Sky Sports, er der to ting, der kan stoppe klubben.
– Selvtilfredshed og skader, tror jeg, er de to ting (der ville kunne stoppe Liverpool, red.). Jeg kan ikke se, at de bliver for selvtilfredse dog. De har en masse erfaring og virker helt i kontrol, pointerer Gary Neville til Tv-stationen Sky Sports ifølge Liverpool Echo.
LÆS OGSÅ: Chokskifte: Fra engelsk topfodbold til tredjebedste danske række
– De har tilpasset sig ret godt igennem hele sæsonen. Du kan sige, at holdet, der er bag dem, ville presse på for at indhente dem. Men holdet, der står bag dem (Arsenal, red.), er der ikke og presser ikke på. De fumler rundt, siger United-legenden således.
Til topopgøret på Etihad Stadium var Mohamed Salah igen flyvende – og slog hele seks rekorder.
De udbetaler allerede penge på Liverpool-guld
Bettingselskabet Paddy Power kan ende med at have leveret årets største jinx.
De har nemlig meddelt, at de udbetaler alle væddemål, der er sat på at Liverpool vinder Premier League i 2024/25-sæsonen, til deres brugere.
LÆS OGSÅ: Ikke i tvivl: Så bliver Arsenal engelske mestre
Det skriver de i et opslag på X.
– Vi har set nok. Med Arsenals nederlag til West Ham, er titelræset så godt som slut. Så vi udbetaler beløbet (til de brugere, red.), der havde spillet på Liverpool som vinder af Premier League 2024/25.
Ikke desto mindre er det gode nyheder til alle dem, der har smidt penge på netop dét resultat.