Annonce
Annonce
Annonce
Annonce

Real Madrid-stjerne vender tilbage til landsholdet

Af Emil Plovgaard
27.02.2025 Kl. 22:50

Forud for den kommende landsholdspause i næste måned, har den belgiske landstræner, Rudi Garcia, bekræftet, at Real Madrid-stjernen Thibaut Courtois er tilbage i folden.

Courtois har ellers været ude af billedet, efter at han angiveligt var involveret i et skænderi med Belgiens forhenværende landstræner, Domenico Tedesco.

LÆS OGSÅ: United-stjerne smides på porten efter stor brøler

Den 32-årige målmand ville ikke udtages, indtil Tedesco ikke længere var på posten. Men da han blev afskediget, åbnede der sig en dør for, at Courtois kunne komme tilbage – og den har den belgiske målmand nu valgt at gå ind af, lyder det.

I et interview med den store franske sportsavis L’Equipe fortæller Rudi Garcia, at han har planer om at udtage Courtois i forbindelse med næste måneds landsholdspause.

– Han vender tilbage. Dette er forrygende nyt for hele Belgien. Jeg har altid regnet Thibaut som en af verdens bedste målmænd.

– Jeg besøgte ham i Madrid inden kampen mod Manchester City (3-1), hvor jeg også havde lejlighed til at mødes med Kevin de Bruyne og Jérémy Doku dagen før kamp, fortæller Garcia i interviewet med den store franske sportsavis.

Garcia blev ansat som landstræner for Belgien for mindre end en måned siden, og han er i gang med at forberede sig til to møder med Ukraine i marts, som landet møder i Nations League 20. og 23. marts.

Med mindre der kommer en drejning i sidste øjeblik, lader det altså til, at Thibaut Courtois vender tilbage til landsholdet.

Seneste nyt

Annonce
Annonce
Annonce
Annonce