Annonce
Annonce
Annonce
Annonce

Matheus Cunha gik fuldstændig amok - nu reagerer han

Af Alexander Walther Petersen
02.03.2025 Kl. 15:53

Matheus Cunha er en kæmpe stjernespiller i Wolverhampton, men brasilianerens temperament har det med at koge over ved flere lejligheder.

I gårsdagens FA Cup-opgør mod Bournemouth så offensivsspilleren direkte rødt i den forlængede spilletid. Nu tager han for første gang bladet fra munden i en story det sociale medie Instagram.

Andoni Iraolas formstærke Bournemouth-mandskab trak det længste strå i går, da de sendte Vitor Pereiras Wolverhampton ud i mørket. FA Cup-kampen skulle dog helt ud i straffespark for at finde en vinder – og det blev altså The Cherries.

Undervejs i kampen stod Matheus Cunha ellers bag et mageløst langskudsmål efter en times spil, der udlignede Evanilsons føringsmål for hjemmebaneholdet.

LÆS OGSÅ: Chido Obi får chancen

Men i det forlængede spilletid så Wolves-stjernen rødt, da han nikkede en skalle til Milos Kerkez fra Bournemouth. Nu siger han undskyld i en story på Instagram, du kan se herunder.

– I sidste ende er det endnu en kamp, hvor vi gjorde vores bedste. Undskyld, at jeg mistede besindelsen i slutningen af kampen, skriver han.

Både Cunha og Kerkez er på radaren hos Liverpool, som gerne vil forstærke angrebet og venstreback-positionen. Derfor må man håbe, at den brasilianske offensivstjerne og den ungarske profil hurtigt for sluttet fred, hvis og såfremt de ender med at få den samme arbejdsgiver efter sommer.

Øverst i artiklen kan du se samtlige højdepunkter fra opgøret på Vitality Stadium.

Wolverhampton præsenterede fredag eftermiddag et underskud på over 100 millioner kroner for 2023/24-sæsonen. Det kan du læse meget mere om her.

Seneste nyt

Annonce
Annonce
Annonce
Annonce