- Liverpool ryger ud af Champions League og bliver heller ikke mestre
Det er ikke alt, man skal sige højt. Men det gør den tidligere Arsenal-stjerne Bacary Sagna nu alligevel.
Sagna var en del af det Arsenal-mandskab, som i 2007/08-sæsonen havde en ganske behagelig føring i toppen af Premier League, men en skrækkelig skade til angriberen Eduardo kørte klubbens sæson af sporet.
LÆS OGSÅ: Trist melding om Mikkel Damsgaard
Derudover har han oplevet at ryge ud til et Ligue 1-hold, da det skete under hans tid i Manchester City, hvor AS Monaco slog Pep Guardiolas mandskab ud.
Derfor har han da også erfaring i at udpege, hvornår et hold falder sammen. Og det mener han tilsyneladende, at Liverpool vil gøre inden for den nærmeste fremtid.
Således spår han, at The Reds ryger ud af Champions League til Paris Saint-Germain, ligesom klubben da heller ikke vinder guld i Premier League, hvor den bliver overhalet af Arsenal.
– Sæsonen er ikke slut. Det bliver svært at indhente Liverpool, men når jeg ser på den måde, som de spillede på mod Paris Saint-Germain, så mener jeg, at de kommer til at have perioder, hvor de ikke spiller særlig godt, sådan som det var tilfældet forleden dag.
– Måske er det nu, at Arsenal kan følge med og lukke hullet. Hullet er stort i dag, men det kan måske blive reduceret. Det ved man aldrig.
– Jeg mener, Paris har en god chance for at avancere i Champions League, og så vil humøret blive ødelagt. I øjeblikket er Liverpool flyvende, fordi de får de resultater, som de får, men man ved aldrig. Det kan gå meget hurtigt i fodboldverdenen og på et splitsekund kan de miste det forspring, som de har i dag, siger Sagna i et interview med talkSPORT.
PSG kommer med en stor tro på, at den franske hovedstadsklub kan vende tingene i returopgøret.
– Vi har intet at tabe. Liverpool er det bedste hold i Europa, og i dag skabte de maksimalt en eller to chancer, og vi skabte en masse. Jeg er meget stolt af mine spillere, mit hold, fansene, og jeg mener, det bliver nøglen til at bevæge sig fremad, fortalte klubbens manager, Luis Enrique, til TNT Sports efter kampen på Parc des Princes.
– Vi vinder derovre. Med den kamp, vi spillede, så havde sejren været mere end fortjent. Ligesom i begyndelsen af sæsonen havde vi en masse muligheder, men formåede ikke at score, lød det noget mere selvsikkert fra Vitinha i et interview med Canal+.
Paris Saint-Germain blev registreret for 27 skud i løbet af opgøret, mens Liverpool kun havde to, men det var altså nok til at hente en 1-0-sejr.