Ederson-fadæse kostede Manchester City dyrt
Nottingham Forest fik hjælp af Manchester Citys brasilianske keeper i form af Ederson, da de to klubber mødtes i Premier League-regi lørdag eftermiddag.
Før kampen var der blot ét point mellem de to klubber, der kæmper om podiepladserne i den bedste engelske række. Men på en sen scoring af Callum Hudson-Odoi blev der vendt rundt på dette.
Nottingham Forest slog nemlig The Cityzens med 1-0 på City Ground og med den sejr, er der nu fire point mellem de to klubber i toppen af Premier League. Her placerer The Tricky Trees sig på tredjepladsen, mens City fortsat må nøjes med fjerdepladsen.
LÆS OGSÅ: Manchester United siger farvel til stjernespiller
Det store ansvar for nederlaget må siges at hvile på City-keeperen Ederson, der ikke så for heldig ud i forbindelse med Hudson-Odois sene sejrsmål efter 83 minutters spil.
Ederson roses til skyerne af Kasper Schmeichel
38-årige Kasper Schmeichel har udtalt sig om Ederson, der ifølge Celtic-keeperen er den bedste målmand i Premier League.
– Jeg synes, at både Ederson og Alisson er meget gode målmænd. Men jeg har altid haft et blødt punkt for Ederson, fordi jeg mener, at han ændrede spillet med hensyn til at spille bolden ud fra målet. Det var ikke bare på samme facon som Manuel Neuer – for med Ederson var det næsten ren poesi, understreger Kasper Schmeichel i et længere interview med The Overlap.
Samtidigt forlyder det, at Jesper Lindstrøm, der er udlejet til Everton, har planer om at foretage et klubskifte. Læs mere om den historie her.