Annonce
Annonce
Annonce
Annonce

Stor dag for Nicklas Bendtner

Af Morten Jørgensen
09.03.2025 Kl. 15:49

Den 9. marts vil altid være en helt særlig dag for Nicklas Bendtner og formentlig en af de største dage i danskerens fodboldkarriere. 

For den 9. marts tilbage i 2010 var der returkamp i Champions League mod FC Porto på Emirates Stadium, og Nicklas Bendtner var i startopstillingen. 

Arsenal havde tabt den første 1/8-finale på udebane med 2-1 nogle uger forinden, og presset på The Gunners var derfor stort. 

Nicklas Bendtner gjorde dog sit for at få Arsenal sendt videre i turneringen allerede i første halvleg. Danskeren bragte London-klubben foran 1-0 efter 10 minutter, og et kvarter senere øgede han til 2-0. 

Arsenal-mandskabet var nu på kurs mod kvartfinalerne i Champions League, og efter pausen blev det cementeret. 

Samir Nasri scorede et forrygende mål til 3-0, inden indskiftede Emmanuel Eboué scorede et sjældent mål til 4-0. 

I overtiden fik Arsenal tilkendt et straffespark, og det gav Nicklas Bendtner mulighed for at få sit hattrick – det første i Arsenal-trøjen. Danskeren scorede og fuldbyrdede en stor aften i London. 

I kvartfinale skulle Arsenal op mod mægtige Barcelona, og i begge kampe spillede Nicklas Bendtner fuld tid for Arsene Wengers tropper. 

På hjemmebane i London fik Arsenal 2-2, og håbet om avancement levede inden returkampen på Camp Nou. 

Det gjorde den især efter 18 minutters spil, hvor Nicklas Bendtners scoring sendte Arsenal på 1-0, men herefter stod der Lionel Messi på det hele. Den argentinske troldmand scorede fire gange i opgøret og sendte det engelske mandskab ud af turneringen. 

Bendtner spillede i den sæson fem kampe i Champions League for Arsenal, hvor han nettede fem gange. Han scorede også i den første gruppekamp mod Standard Liége. 

Læs også: Viktor Gyökeres skifter klub

Danskeren opnåede i alt 171 kampe for Arsenal gennem en periode på ni år, hvor det blev til 47 scoringer og 22 assists i den røde trøje. 

Seneste nyt

Annonce
Annonce