Annonce
Annonce
Annonce
Annonce

Ikke i tvivl: Bayern München-stjerne skifter til engelsk storklub

Af Alexander Walther Petersen
12.03.2025 Kl. 14:02

Bayern München har fået en sand profil i overskud, som flere europæiske storklubber gerne vil have fingrene i.

Nu blusser rygterne op om en tilbagevenden til Premier League. Det skriver det store tyske medie BILD.

Til sommer udløber Leroy Sanés kontrakt med de tyske giganter fra Bayern München, hvor kantspilleren ingenlunde ser ud til at forlænge sit ophold.

29-årige Sané har ikke været foretrukket af Bayern München-bossen Vincent Kompany, hvor han i de fleste kampe i indeværende sæson har måttet tage sig til takke med rollen som indskifter for storklubben.

LÆS OGSÅ: Chokmelding om Rasmus Højlund

Derfor skal den tyske landsholdsspiller nu på klubjagt – og her skulle Arsenal være klar til at hente den transferfrie topspiller. Det meddeler tyske BILD.

The Gunners mangler forstærkninger i den offensive linje, hvor de fleste meningsdannere nok vil understrege, at det særligt er tilkomsten af en ny angriber, der er det mest springende punkt.

Men Mikel Arteta skal ligeledes bede om, at få nye kræfter til kantpositionerne, hvor Leroy Sané er ganske alsidig. Den tyske hurtigløber kan således spille på både højre og venstre side, hvor han kan give en masse kvalitet i bredden til London-klubben.

Artiklen fortsætter efter billedet.

Raheem Sterling har ikke imponeret for Arsenal.
Foto: IMAGO

Listen over kantspillere i Arsenal tæller skadede Bukayo Saka, brasilianske Gabriel Martinelli, belgiske Leandro Trossard, stjerneskuddet Ethan Nwaneri og Chelsea-lejesvenden Raheem Sterling.

LÆS OGSÅ: Afsløring: Astronomisk lønpakke til Mohamed Salah

Sterling har dog ikke spillet en betydningsfuld rolle for den Champions League-aktuelle klub, og kommer nok aldrig til det.

Leroy Sané har desuden vundet det engelske mesterskab med Manchester City ad to omgange. Nu kan tyskeren så vende tilbage til Premier League kvit og frit.

Øverst i artiklen kan du se mægtige Bayern München udklassere Leverkusen i Champions League, hvor de nu er videre til kvartfinalen med en samlet storsejr på hele 5-0.

Seneste nyt

Annonce
Annonce
Annonce
Annonce