Vild udmelding om Bukayo Saka
Bukayo Saka har ikke været i aktion for Arsenal siden 21. december sidste år, men nu er der nye meldinger om Arsenals absolutte stjerne.
23-årige Bukayo Saka har i den grad været en manglende ingrediens på Arsenal-holdet i år.
Inden han blev skadet mod Crystal Palace sidste år, opnåede han faktisk at levere hele ti assists for London-klubben. Derfor er han, utroligt nok, fortsat på en delt andenplads over spillere med flest målgivende afleveringer i denne Premier League-sæson.
LÆS OGSÅ: Thomas Tuchel i intense forhandlinger
Nu er der kommet en ny status på den teknisk stærke englænder.
– Han vender tilbage næste uge (på træningsanlægget, red.). Forhåbentlig får han lov til sparke lidt til bolden. Han er både i stand til at skyde og løbe og har allerede gjort det en del på banen.
– Det næste step bliver, at integrere ham i mere konkurrencepræget træning og se, hvordan han klarer sig, lyder det fra den spanske Arsenal-boss ifølge Fabrizio Romano.
Artiklen fortsætter efter billedet.

Bukayo Saka udgik med en baglårsskade sidste år, hvorefter han meddelte følgende.
– Størstedelen ser forhindringer, men få ser mulighederne. Vejen mod en retur er begyndt, og jeg kommer tilbage i en stærkere tilstand. Tak til jer alle for jeres beskeder, skrev Saka på sin profil på det sociale medie Instagram.
LÆS OGSÅ: Christian Eriksen skifter klub
Nu ser det ud til, at The Gunners snart kan få glæde af offensivspilleren igen. I mellemtiden har London-klubben trængt sig op i et hjørne i forhold til at hente det engelske mesterskab i denne sæson, hvor de har 15 point op til Premier League-duksene fra Liverpool på førstepladsen.
Dog har Mikel Artetas mandskab en kamp i hånden og et opgør mod The Reds tilbage i indeværende sæson, hvorfor det ikke er matematisk afgjort endnu.
Arsenal får besøg af Chelsea søndag på Emirates Stadium, hvor en sejr er et must.