34 kampe i sidste sæson: Nu vil han væk fra Liverpool
Liverpool har haft stor succes i indeværende sæson.
Tingene er gået over stok og sten for klubbens hollandske cheftræner, Arne Slot, der sidste sommer afløste Jürgen Klopp på cheftræner-posten.
LÆS OGSÅ: Træffer markant beslutning om Michael Oliver
Men det er ikke alle, der glimter under hollænderens ledelse.
En af de spillere, der har haft svært ved at få det til at spille, er Harvey Elliott. Det på trods af, at han optrådte i 66 ud af Jürgen Klopps afvigte 76 Premier League-kampe for The Reds.
Den centrale midtbane hos Liverpool har mestendels bestået af Alexis Mac Allister og Ryan Gravenberch i denne sæson, og Harvey Elliott har derfor haft svært ved at slå igennem.
Nu forlyder det fra mediet Football Insider, at Elliott kan være på vej væk fra Liverpool til sommer, idet han er bekymret for den manglende spilletid under Slot.
Liverpool vil gerne beholde den unge komet, som der er store forventninger til fremtiden for. Men Elliott har kun to år tilbage af sin nuværende kontrakt, og derfor skal klubben til sommer træffe en beslutning.
Klubben skal beslutte sig for, om man vil beholde Elliott og gøre brug af ham i ny og næ eller sælge ham i det kommende transfervindue.
Sådan lyder det fra chefspejder Mick Brown.
– For at tage ham lidt i forsvar, så har han været skadet en del i denne sæson. Jeg må indrømme, at da han skiftede til Liverpool i sin tid, tvivlede jeg på, om han var på deres niveau. Men man er nødt til at give ham respekt, han har udviklet sig og forbedret sit spil. Men så har han pådraget sig disse skader. Nu kommer han tilbage, og så skal han gøre det derfra.
– Liverpool er nu nødt til at beslutte sig for, hvis han vender kampklar tilbage, om han kommer til at få regelmæssig spilletid? Kan de komme på hold frem for eksempelvis Szoboszlai og Mac Allister?
– Jeg tror, de synes om ham som en trupspiller, der kan komme ind og gøre et stykke arbejde, og de har høje forhåbninger for hans udvikling og fremtid i klubben. Men fra hans synspunkt har jeg fået at vide, at han ikke er tilfreds med kun en marginal rolle. I den forbindelse kan det være, han kigger efter et skifte for at få fast spilletid. Han er god nok til at spille fra start hos en række klubber, men han er igennem en fase, hvor han finder det svært at få mere spilletid hos Liverpool.
– Jeg vil ikke blive overrasket, uanset hvad der sker med ham, for han er velanset, og de ønsker ikke, at han skifter. Problemet er, at de ikke kan give ham den nødvendige spilletid i øjeblikket, lyder det fra Brown.
Den blot 21-årige Harvey Elliott er stadig ung, selvom han har opnået en masse bedrifter indtil videre.
Det er blevet til 136 kampe for Liverpool, hvor det blev til 34 i den seneste sæson.