522 millioner: Nu har Chelsea budt på Real-stjerne
Chelsea tog et stort skridt mod kvalifikation til næste sæsons Champions League, da klubben torsdag besejrede Tottenham med 1-0.
Det forlyder, at klubben allerede er ved at forberede sig på sommerens transfervindue, hvor en række af klubbens stjerner også kan blive solgt.
Blandt andet Enzo Fernández, som der angiveligt er interesse fra i form af mægtige Real Madrid.
Men det er gensidigt, at der er interesse for handler mellem de to klubber. Således ønsker The Blues at hente Endrick, der er en smule overset hos Los Blancos.
Sådan lyder meldingen nu fra Defensa Central.
Chelsea skulle efter sigende allerede have budt 70 millioner euro, svarende til 522 millioner kroner, for den unge offensivspiller.
Brasilianeren har ikke fået tilstrækkeligt med spilletid i den spanske hovedstad efter sit skiftet til Bernabeu fra Palmeiras sidste sommer.
Artiklen fortsætter efter billedet.

Den 18-årige brasilianer har dog imponeret i den smule spilletid, han er blevet tildelt, da det er blevet til syv mål i 29 kampe. Det er dog kun blevet til sammenlagt 562 minutters fodbold.
Det har gjort, at han i stigende grad er utilfreds over opholdet hos Real Madrid, selvom han dog udmærket er klar over, at det er svært at vriste angriberpositionen fra storspillende Kylian Mbappé i øjeblikket.
Imens ønsker Chelsea at få bredde ind til offensiven, hvor Nicolas Jackson har været ret alene om tingene i indeværende sæson.
Læs flere nyheder om Chelsea her.