Annonce
Annonce
Annonce
Annonce

597 millioner: Liverpool vil hente fransk stjerne

Af Emil Plovgaard
06.03.2025 Kl. 21:48

Liverpool overvejer at hente Eintracht Frankfurts Hugo Ekitike i det kommende transfervindue til sommer.

Ekitike har været i fornem form i denne sæson, hvor han har scoret 18 mål og lagt op til yderligere seks i 34 kampe på tværs af samtlige turneringer.

LÆS OGSÅ: Mason Greenwood skifter landshold

Den 22-årige angriber, der tidligere har været hos Vejle Boldklub, var en del af den PSG-trup, der i både 2023 og 2024 vandt Ligue 1.

Men til sommer kan han lande et stort skifte, hvor han tiltrækker sig interesse fra tre Premier League-klubber. Det skriver den store franske sportsavis L’Equipe.

Ifølge den velrenommerede avis er Liverpool blandt de interesserede, og Eintracht Frankfurt er rent faktisk også klar til et salg.

Det kræver dog lige, at man smider 80 millioner euro, svarende til 597 millioner kroner.

Tilbage i januar 2024 kunne Ekitike være havnet i Premier League, da han blev rygtet til Manchester United, mens Erik ten Hag endnu var manager.

Han blev tilbudt til klubben på en seks måneder lang lejeaftale, men det var altså noget, den valgte at afslå.

Siden er Ekitike kun blevet bedre, og nu kan han være på vej mod Liverpool, der har kurs mod triumf i både Premier League og Champions League i denne sæson.

Liverpool er dog ikke den eneste Premier League-klub, der lurer, skriver L’Equipe, som også melder Arsenal og West Ham inde i billedet.

West Ham ønskede Ekitike helt tilbage i 2023, så det bliver interessant at se, om The Hammers kan formå at trænge igennem og slå de to topklubber.

Seneste nyt

Annonce
Annonce
Annonce
Annonce