600 millioner: United og City i sindssyg transferduel
Manchester United og ærkerivalerne fra Manchester City kæmper om den samme spiller.
Det skriver det store franske medie L’Equipe.
En sensationel transferkamp kan være under opsejling.
Det forlyder, at både United og City fra den engelske storby i form af Manchester har udset sig den samme spiller fra AS Monaco.
Det drejer sig om 23-årige Maghnes Akliouche, der er klubkammerat med danske Mika Biereth i Ligue 1-klubben.
Franskmanden spiller primært på højre kant, mens kan også indtage 10’er-positionen. I denne sæson har Akliouche været en nøglespiller for sin franske klub, hvor det er blevet til næsten fuldtid med 28 kampe, fire mål og otte assists.
Det har vakt interesse i den blå og røde del af Manchester, der nu vil have fingrene i offensivspilleren denne sommer. Prisen lyder i omegnen af 600 millioner kroner, hvis et salg skal komme på tale af Maghnes Akliouche, der har kontrakt med AS Monaco frem til sommeren 2028.
Hos De Røde Djævle kan franskmanden være en erstatning for Antony, der gør det så godt på lejemålet i Real Betis, at det med stor sandsynlighed bliver gjort permanent til sommer. Derudover kan han give konkurrence på pladsen, hvor Amad Diallo normalt figurerer, når ivorianeren ikke er skadet.
Hos The Cityzens er der flere kulturbærende skikkelser, der er på vej væk fra Etihad Stadium denne sommer. Heriblandt den portugisiske dribler Bernardo Silva, der har tørnet ud for City i mange sæsoner og brillereret på netop højresiden.