Advarer Postecoglou: Så bliver du fyret
Ange Postecoglou kan blive fyret efter en række resultater, der har resulteret i stigende frustration blandt klubbens tilhængere.
Sådan lyder vurderingen fra klubbens tidligere chefspejder, Mick Brown.
LÆS OGSÅ: Helt vildt: Liverpool har fem stjerner på ønskelisten
Brown, der ligeledes har arbejdet hos Manchester United og Blackburn, og som har bevaret kontakten til de klubber, han har været i, fortæller i et interview med Football Insider, at uroen fra tribunen ikke er noget godt tegn for Postecoglou.
Torsdag i sidste uge tabte Tottenham med 1-0 til AZ Alkmaar i Europa League, og det var noget, som både spillere og manager efterfølgende fik at mærke via de sociale medier.
Siden da formåede Tottenham at få 2-2 mod Bournemouth i Premier League, men klubben er fortsat at finde som nummer 13 i tabellen efter 28 kampe.
Den stigende frustration på Tottenham Hotspur Stadium har sat alle parter i en ukomfortabel position, mener Brown.
– Når fans vender sig mod spillerne, er det en dårlig situation at være i.
– Det er bekymrende, når det lader til, at man ikke længere har opbakningen fra fansene, som spiller og som manager, for så stiger presset endnu mere.
– Jeg tvivler ikke på, at det er noget, Levy (Daniel Levy, bestyrelsesformand, red.) vil kigge på, for der er også pres på ham.
– Fansene hos Tottenham er ikke glade for den situation, de befinder sig i, og det lader de andre vide.
– Levy, som jeg har sagt før, har en historik med at fyre manageren, når presset begynder at stige på hans position.
– Det har han undgået indtil videre, men desto værre presset bliver, desto mere sandsynligt bliver det, at det bliver beslutningen.
– Det er en ukomfortabel position at være i, og manageren er nødt til at få tilhængerne tilbage på sin side, hvis han ønsker at være i jobbet meget længere, siger Brown i interviewet.