Afsløring: Thomas Frank i forhandlinger med topklub
Thomas Frank er en af de mest eftertragtede trænere i engelsk fodbold i disse år, og nu er der kommet nyt frem om danskeren.
Siden 2018 har han stået i spidsen for Brentford med rigtig stor succes, men han kunne have forladt danskerklubben i oktober 2022.
Dengang var der et trænersæde ledigt i Aston Villa, og det var et job, som Thomas Frank var i spil til, kan The Athletic nu fortælle.
Det respekterede medie kan rapportere, at Thomas Frank dengang var i forhandlinger med landsmanden Johan Lange, som var teknisk direktør i Aston Villa på det tidspunkt.
I sidste ende blev det dog spanske Unai Emery, som Birmingham-klubben endte med at ansætte på det tidspunkt.
Det har Aston Villa nok næppe fortrudt, for spanieren har sidenhen haft kolossal succes i den engelske klub.
Aston Villa er kravlet op i sub-toppen i engelsk fodbold, og klubben er lige nu i Champions League-kvartfinalerne, mens klubben også stadig er med i FA Cuppen.
Thomas Frank er stadig et varmt navn i engelsk fodbold, og han bliver igen sat i forbindelse med et job hos Tottenham.
Hvis Ange Postecoglou bliver fyret, vil Brentford-træneren være en af kandidaterne, som Johan Lange, der nu er ansat i Tottenham, vil kigge på.