Afviser Manchester United: Ivan Toney vil til denne klub
Spekulationerne angående Brentfords 28-årige angrebsstjerne Ivan Toney tager til i styrke.
Den engelske landsholdsangriber er gået ind i det sidste år af sin kontrakt med Thomas Franks mandskab.
Læs også: Chiesa-agent til møde med fire engelske storklubber
Han ønsker angiveligt ikke at skrive under på en forlængelse, og derfor skal The Bees enten sælge englænderen denne sommer eller risikere at miste spilleren på en fri transfer næste år.
Nu forlyder det, at Ivan Toney angiveligt foretrækker et skifte til Tottenham over Manchester United. Sådan lyder det fra den anerkendte journalist Dean Jones.
Arsenal og Chelsea har også tidligere udtrykt interesse for englænderen, men det lader til, at denne opmærksomhed siden er kølnet gevaldigt.
Som det ser ud nu, er Manchester United og Tottenham altså de klubber, der viser størst interesse.
Efter skaden til Rasmus Højlund, ventes det, at Erik ten Hag er villig til at hente en ny angriber, efter at man allerede har hentet Joshua Zirkzee i Bologna denne sommer.
En helt særlig faktor, der spiller ind i forbindelse med dette forløb, er, at Toney helst gerne vil blive i Englands hovedstad, London, og det kan lade sig gøre med et skifte til Tottenham.
Toney kan dog også blive tvunget til at blive hos Brentford som følge af, at klubbens rekordindkøb, Igor Thiago, er ude i resten af 2024 med en alvorlig knæskade.
Brentford ønsker angiveligt i omegnen af 528 millioner kroner, hvis man skal lade Ivan Toney gå denne sommer.
Klubben fra det nordlige London har ikke formået at hente en egentlig afløser, siden Harry Kane i sommeren 2023 forlod klubben til fordel for Bayern München.
Læs også: Yderligere forhandlinger: Tottenham jagter Premier League-profil
Derfor er man på markedet efter en erstatning denne sommer, og da Toney allerede har bevist sit værd i Premier League, kan det være en glimrende tilføjelse til truppen.