Annonce
Annonce
Annonce
Annonce

ÅH NEJ: Ni Arsenal-stjerner misser PSG-brag

Af Alexander Walther Petersen
29.04.2025 Kl. 07:50

Det er blevet semifinaletid i Champions League, hvor Arsenal i aften brager sammen med Paris Saint-Germain på Emirates Stadium.

Til opgøret må Mikel Arteta dog se bort fra flere store profiler, mens nogle er tvivlsomme. Det meddeler London-klubben på sin hjemmeside.

Når Arsenal i aften skal krydse klinger med det formstærke mandskab fra Paris Saint-Germain, som råder over en rygende utilfreds cheftræner, er der flere spillere på sidelinjen.

Det drejer sig om Riccardo Calafiori, Gabriel Magalhães, Kai Havertz, Gabriel Jesus, Jorginho og Takehiro Tomiyasu er alle en tur på lazarettet hos Arsenal. Derudover har Thomas Partey skrabet en karantænedag til sig, hvorfor ghaneseren ikke kommer i aktion.

Udover de syv fraværende spillere fra The Gunners, er der fortsat tvivl om yderligere to. Det vedrører Mikel Merino og Ben White, der dog har trænet med inden stormødet med den franske hovedstadsklub

– Vi mistede desværre Thomas Partey meget sent i kampen mod Real Madrid (på grund af karantæne, red.). Ben White og Mikel Merino kunne træne med, og vi må se, om de kan starte i morgen, lød det fra Mikel Arteta på gårsdagens pressemøde ifølge klubbens hjemmeside.

Opgøret starter klokken 21.00 og kan følges på TV3+. Returmødet finder sted på Parc des Princes på onsdag i næste uge.

Her kan du blive klogere på, hvordan du ser kampen mellem Arsenal og PSG.

Seneste nyt

Annonce
Annonce
Annonce
Annonce