Alisson i chokskifte?
Mens der har været megen snak om tre Liverpool-stjerner i denne sæson, har der ikke været så mange spekulationer om Alisson.
Men det vil et tyrkisk medie nu ændre på.
Således hævder det tyrkiske medie Sabah, at den brasilianske keeper kan forlade Liverpool ved sæsonens udgang.
De tre stjerner, der blev henvist til i artiklens indledning, er naturligvis Mohamed Salah, Virgil van Dijk og Trent Alexander-Arnold, der har kontraktudløb i sommeren 2025.
Det forlyder dog, at Liverpool er tæt på at sikre sig forlængelser med to af stjernerne, men noget tyder altså på, at man får mere svært ved at holde på Alisson.
Således er den tyrkiske storklub Galatasaray på udkig efter en ny målmand, da man til sommer skal have erstattet det nuværende førstevalg mellem stængerne, Fernando Muslera.
Uruguayaneren ønsker at vende tilbage til sit hjemland af personlige årsager efter 14 år hos Galatasaray, hvor han har vist sig som en pålidelig skanse.
Muslera stopper ved sæsonens udgang, og Alisson er altså blandt de emner, der diskuteres i den tyrkiske millionby.
Liverpool sikrede sig i sommeren 2024 georgiske Giorgi Mamardashvili, der dog prompte blev udlejet til Valencia, og det forventes, at han bliver Arne Slots førstevalg i målet fra den kommende sæson.
Foruden Alisson, har Galatasaray også Lucas Perri fra Lyon på blokken forud for sommerens transfervindue, og valget står mellem Alisson eller Perri, berettes det.
Galatasaray vil dog først forsøge at lande en aftale, når ligaen er overstået.
Alisson har optrådt 28 gange for The Reds i denne sæson. Han har kontrakt med Liverpool frem til sommeren 2027.