Annonce
Annonce
Annonce
Annonce

Anders Dreyer kan stoppe stjernes klubskifte

Af Morten Jørgensen
04.04.2025 Kl. 19:17

Anders Dreyer løber til daglig rundt og spiller fodbold i USA, og nu kan han være indirekte involveret i at stoppe en stjerne fra at komme dertil. 

Annonce

Ifølge mediet GiveMeSport har Anders Dreyers klub San Diego FC nemlig ikke planer om at jagte Kevin De Bruyne yderligere, selvom der har været indledende samtaler mellem parterne. 

Den belgiske stjernespiller stopper i Manchester City efter denne sæson, og der har været rygter om et skifte til San Diego FC og MLS. 

Stjerneangriber vil væk
Stjerneangriber vil væk
Unmute
 
00:00
/
01:02
LIVE

Ikke desto mindre skriver mediet nu, at San Diego FC ikke mener, at det er et skifte, der passer ind i klubbens identitet, og derudover spiller Anders Dreyer også en rolle. 

Danskeren er sammen med mexicanske Hirving Lozano spillere, der er en del af Beckham-reglen. Det vil sige, at der er tale om spillere, som regnes for at være uden for klubbens lønrammer. 

I MLS er det tilladt at have tre af den slags spillere, men med Anders Dreyer og Hirving Lozano allerede på den liste, vil San Diego FC altså ikke forfølge jagten på Kevin De Bruyne. 

Samtidig siges det også, at der er tyrkisk interesse for Kevin De Bruyne, der også har mindst én bejler i rige Saudi Arabien. 

Annonce

Seneste nyt

Annonce
Annonce
Annonce
Annonce