Annonce
Annonce
Annonce
Annonce
Annonce

Arne Slot gav ham debut: Nu vil Amorim hente ham

Af Emil Plovgaard
03.12.2024 Kl. 20:51

Manchester United overvejer angiveligt at hente en vidunderdreng, som fik sin debut under den nuværende Liverpool-boss Arne Slot.

Siden ankomsten til Manchester i midten af november har Amorim vendt op og ned på Uniteds sæsonen med to sejre og en uafgjort i sine første to kampe i spidsen.

LÆS OGSÅ: Amorim ændrer alt: United-stjerne tæt på ny kontrakt efter Ten Hag-exit

Det kommende transfervindue, der begynder til januar, åbner om færre ned 30 dage, og her er fansene spændte på at se, hvem der bliver den første signing under Amorim.

Nu forlyder det, at United går efter den 19-årige offensive midtbanespiller Antoni Milambo, der er på kontrakt hos den hollandske storklub Feyenoord.

Således har klubben tilføjet ham til ønskelisten, skriver Florian Plettenberg, der er journalist hos tyske Sky Sport.

Milambos nuværende aftale med klubben fra Rotterdam udløber først i 2027, men United ventes også først at rykke på ham næste sommer snarere end i det kommende transfervindue.

Milambo tilsluttede sig Feyenoords akademi i 2015, da han var 10 år gammel, og han skrev under på sin første professionelle kontrakt fem år senere, den 15. oktober 2020.

10 måneder senere gav Arne Slot så debut til spilleren i en 3-0-sejr over FC Luzern fra Schweiz i Conference League. Det gjorde ham til den yngste Feyenoord-spiller nogensinde i en alder af 16 år og 131 dage.

Det er siden blevet til 34 optrædener på tværs af alle turneringer med syv mål og et oplæg til følge.

LÆS OGSÅ: BREAKING: United-stjerne skadet kort inden Arsenal-brag

Hans første scoring fandt sted 21. oktober 2023, hvor Milambo scorede det sidste mål i 4-0-sejren over Vitesse i Æresdivisionen.

Seneste nyt

Annonce
Annonce
Annonce
Annonce