
Arsenal-legende lover debut til dansker
En lovende ung dansker kan se frem til at få sin debut, lyder den helt klare melding fra Arsenal-legenden Patrick Vieira.
På et pressemøde har den franske legende, som nu er cheftræner i den italienske klub Genoa, lovet, at der snart er debut til Sebastian Otoa.
Den 20-årige dansker skiftede i vinterens transfervindue fra Superliga-klubben AaB til Genoa, og her lader spilletiden fortsat vente på sig.
Inden længe kan det unge forsvarstalent dog godt forberede sig på at komme i aktion for Serie A-klubben, lyder det altså fra Patrick Vieira.
– Han ankom på et lidt svært tidspunkt, og han var ikke klar til at spille, men nu ser det godt ud.
– Vi kommer til at se Otoa på banen inden sæsonens sidste kamp, siger Genoa-bossen til TuttoMercatoWeb ifølge bold.dk.
Indtil videre har den danske U21-landsholdsspiller set til fra bænken ved flere lejligheder i Serie A.
Herfra har han kunne se, hvordan Genoa indtager en placering i midten af rækken og er på behørig afstand fra nedrykningsstregen.
Den italienske klub råder foruden Sebastian Otoa også over en anden dansker i form af A-landsholdsspilleren Morten Frendrup, som er en af profilerne på mandskabet.
Tiden vil nu vise, hvorvidt den unge midterforsvarer kan komme til at få samme status i klubben som sin landsmand.