Annonce
Annonce
Annonce
Annonce

BOMBE: Nu kritiserer Rúben Amorim sine egne spillere

Af Alexander Walther Petersen
14.04.2025 Kl. 15:10

Det er ikke helt nemt, at være Rúben Amorim i Manchester United for tiden.

Annonce

Resultaterne flasker sig ikke i Premier League for den portugisiske United-boss, mens Europa League-titlen efterhånden er den eneste redningsplanke for den engelske storklub i indeværende sæson.

Nu er det kommer frem, at den 40-årige United-boss langer ud efter sine egne spillere.

Tre keepere United kan købe
Tre keepere United kan købe
Unmute
 
00:00
/
01:10
LIVE

Rúben Amorim er langt fra tilfreds med sine troppers præstation mod Newcastle, da United blev nedsablet med hele 4-1 søndag aften i Premier League-regi. Her skaber en dansker desuden stor bekymring efter sin indsats.

Den tidligere Sporting CP-chef ser dog fremad, selvom de blev spist levende af The Magpies på St. James’ Park.

– Vi er nødt til at acceptere det og komme videre. Vi skal prøve at gøre tingene meget bedre i fremtiden, så vi ikke rammer en lignende sæson igen, indleder Amorim ifølge Manchester Evening News og uddyber:

– Og så kan du se nogle af de mål (United indkasserede, red.). De lavede et højt pres, og vi mister boldbesiddelsen i nogle øjeblikke og nogle rum, hvor vi ikke må miste boldbesiddelsen.

– Så vi skal forbedre os i mange ting, og vores placering i ligaen (14.-plads, red.) er en afspejling af vores præstationer i denne sæson, understreger Rúben Amorim således.

Torsdag aften afgøres Rúben Amorim og Manchester Uniteds europæiske skæbne på Old Trafford, når de møder franske Lyon i en altafgørende returkamp i Europa League-kvartfinalen.

Det første møde endte i skakmat med 2-2 i sidste uge. Kampen bliver streamet på Disney+.

Samtidigt forlyder det, at Bruno Fernandes har bedyret et transferønske.

Annonce

Seneste nyt

Annonce
Annonce
Annonce
Annonce