Annonce
Annonce
Annonce
Annonce
Annonce

Chokmelding: Liverpool vil kapre United-transfer

Af Emil Plovgaard
01.02.2025 Kl. 15:08

Liverpool er i forhandlinger med Geovany Quenda fra Sporting Clube de Portugal, og således vil klubben forsøge at forhindre, at han skifter til Manchester United.

Sådan lyder meldingen fra den portugisiske avis Record.

LÆS OGSÅ: Officielt: Manchester United handler i Arsenal

Liverpool skulle således også være iblandt mængden, der ønsker at hente den unge back, selvom det fredag lød det, at Manchester United allerede havde landet en aftale med det store talent.

Her lød det, at De Røde Djævle ville betale 448 millioner kroner for den unge knøs, der fik debut under Rúben Amorims ledelse på Sportings førstehold.

Både i Portugal og England blev det dog hurtigt bestridt, at Manchester United skulle være så langt fremme i forhandlingerne.

Nu forlyder det imidlertid, at Liverpool er blandt de klubber, der håber på at kunne opsnappe den 17-årige Quenda, der kan spille som både back og debutant.

Avisen hævder, at der regelmæssigt har været forhandlinger med Manchester United, Manchester City og Liverpool siden begyndelsen på indeværende sæson.

Der foreligger endnu ingen aftale med nogle af klubberne, men Quenda har besluttet sig for, at han skifter til Premier League som det næste skridt i sin karriere.

Der ventes at finde mere formelle forhandlinger sted inden for de kommende uger, og det lyder i øvrigt også, at Chelsea har aflagt regelmæssige besøg i Portugals hovedstad for at overvære Quenda i aktion.

Transferkampen er således pivåben, og Liverpool befinder sig i ræset trods forlydender om, at Manchester United allerede havde landet en aftale.

Det bliver spændende at følge, hvor Quenda havner henne, men sikkert og vist er det, at der ligger store muligheder forude for den blot 17-årige spiller.

Seneste nyt

Annonce
Annonce
Annonce
Annonce