Annonce
Annonce
Annonce
Annonce

Courtois: Jeg er i top 5

Af Morten Jørgensen
14.10.2013 Kl. 11:03
LÆS OGSÅ: BENDTNERS DYRE LEJLIGHED

I øjeblikket er Thibaut Courtois udlejet til Atletico Madrid. Her oplever han stor succes og har gennemgået en stor udvikling.

Annonce

Chelsea har en fantastisk målmand i Petr Cech, men den 31-årige målmand kan ikke holde for evigt. Og heldigvis for Chelseas vedkommende har de allerede kontrakt med en ekstremt talentfuld keeper.

Courtois er igang med sit tredje lejeophold i Atletico Madrid. Her har den belgiske landsholdsmålmand gennemgået en fantastisk udvikling.

– Jeg er i mit livs form. Jeg føler, at jeg er en af de fem bedste målmænd i verden, siger han ifølge FootballEspana.

– Jeg er blevet meget bedre i Atletico. Især i det sidste år, hvor vi har vundet både den europæiske Super Cup og Copa del Rey. Jeg har forbedret min hurtighed, reflekser og rutine.

Thibaut Courtois er i øjeblikket afsted med det belgiske landshold, som har kvalificeret sig den kommende sommers VM i Brasilien.

Annonce

Annonce