Dansker lander aftale i Tottenham
Det er ikke alle, der kan prale af, at de har fået en aftale i hus i Tottenham.
Men det kan fynboen Kim Engstrøm.
LÆS OGSÅ: – Postecoglou bliver fyret
Den 6. december i år kunne 1. divisionsklubben B.93 oplyse, at de havde fyret den tidligere OB-mand.
Men allerede i slutningen af denne måned er det lykkedes Kim Engstrøm at lande et nyt job, for fremover skal han stå i spidsen for 2. divisionsklubben Middelfart.
Og Engstrøm fortæller, at de glædelige omstændigheder blev en kendsgerning på Tottenhams nye hjemmebane.
– Jeg var ovre og se en kamp mellem Tottenham og Liverpool den 22. december, hvor jeg blev enige med dem. Det var en fin julegave at få der i London, fortæller Kim Engstrøm i et interview med Tipsbladet.
Det var i øvrigt en ganske målrig kamp, han var ovre at se, for Liverpool kunne rejse fra den engelske hovedstad med en sejr på hele 6-3.
45-årige Kim Engstrøm nåede at stå i spidsen for B.93 i 89 kampe, efter at han overtog roret hos Østerbroklubben i sommeren 2022.
I sin første sæson lykkedes det Engstrøm at skaffe billet til oprykning til 1. division via en andenplads i 2. division.
Og i sidste sæson lykkedes det sågar også at overleve i landets næstbedste række.
LÆS OGSÅ: Skandaledommer er færdig i Premier League
Rækken er nu gået på vinterpause, men B.93 ligger over nedrykningsstregen på en 10.-plads og med tre point ned til HB Køge, der er placeret på en 11.-plads.