Danskers agent bekræfter Liverpool-interesse: "Det overrasker mig ikke"
I september kom det frem, at danske Patrick Dorgu var på radaren hos både Liverpool og Manchester City.
I et interview med Sportitalia fortæller Dorgus agent, Kingsley Ogbodo, at der er bred interesse for den 19-årige dansker.
Ogbodo blev spurgt, om der var interesse fra Liverpool, City og Barcelona, hvortil han svarede:
– Ikke bare de klubber, du nævner, men også iblandt andre. Jeg vil ikke nævne nogen navne, og jeg vil ikke skabe larm omkring ham, for det er der ikke grund til.
– Der er en masse interesse for Patrick, og det overrasker mig ikke. Alle kan se hans talent. Når han får endnu mere selvtillid og han har fuldendt sin vækst, vil vi få at se de resultater, han kan bedrive, siger Ogbodo i et interview med Sportitalia.
Dorgu er for alvor brudt igennem hos Lecce i denne sæson, hvor han i alt har spillet 14 kampe for den syditalienske klub.
Dorgu, der spiller venstre back, kan blive et fremtidsemne for Liverpool, der blot har Kostas Tsimikas til rådighed i øjeblikket, da Andy Robertson sidder ude med en skade frem til nytår.