Annonce
Annonce
Annonce
Annonce

EM rykket til 2021: Disse engelske talenter kan nå at spille sig ind i landsholdsvarmen

Af Pelle Rigtrup
19.03.2020 Kl. 20:47
LÆS OGSÅ: BENDTNERS DYRE LEJLIGHED

For få dage siden blev det officielt, at sommerens EM-slutrunde skubbes et år på grund af coronavirussen, hvilket er skidt nyt for de mange fans og spillere, der havde set frem til slutrunden. 

Udsættelsen er dog ikke udelukkende negativ. 

Med over et år til slutrunden kan flere interessante talenter således nå at spille sig ind i landsholdsvarmen.

Vi har her rettet kikkerten mod seks unge englændere, som formentlig ikke ville være blevet udtaget til sommer, men som bestemt har chancen for at komme med om et år, hvis de fortsætter deres nuværende udvikling. 

Reece James – 20 år (Chelsea) 

Den unge højreback var i sidste sæson en stor profil som lejesvend for Wigan i næstbedste række, og der var derfor store forventninger til ham inden sæsonen. Han måtte dog først tilbringe en rum tid på tribunen på grund af en skade, men siden da har han for alvor bidt sig fast og leveret varen under Frank Lampard.

Der er hård kamp om højrebackpositionen på de engelske landshold, hvor Alexander-Arnold, Walker og Trippier også begår sig, men heldigvis for James kan han også spille centralt på midtbanen, og hvis han fortsætter med at spille fast for Chelsea, vil det være en stor overraskelse, hvis han ikke kommer med til EM 2021. 

Bukayo Saka – 18 år (Arsenal) 

18-årige Saka startede sæsonen på kanten, men han har de seneste måneder gjort det fortrinligt på venstrebacken, og netop på denne position har England ikke mange stærke spillere at vælge imellem, da både Rose og Shaw svinger i niveau. Det kan Saka udnytte, mens det også er til Arsenal-spillerens fordel, at han kan begå sig flere steder på banen. 

Phil Foden – 19 år (Manchester City) 

Foden er muligvis et af de største talenter i landet, og han havde muligvis også allerede fået spilletid for Englands A-landshold, hvis han ikke havde spillet i Manchester City. I den lyseblå del af Manchester må Foden ofte se andre løbe med spilletiden, men i næste sæson er David Silva væk, og vejen er dermed banet for mere spilletid til unge Foden, hvilket kan sikre ham en plads i EM-truppen. 

Todd Cantwell – 22 år (Norwich) 

Norwich-profilen er lige på grænsen til at være for gammel til denne liste, men han sniger sig akkurat med. Der er nemlig fine muligheder for, at midtbanespilleren er at finde i Englands trup, hvis han fortsætter sin udvikling. Det bliver dog næppe i Norwich, da kanariefuglene formentlig rykker ned, men skal man tro diverse medier, står både Tottenham og Liverpool klar til sommer. 

Formår Cantwell at gribe chancen i en af de to klubber, har han rigtig gode muligheder for at få en plads i EM-truppen. 

Jude Bellingham – 16 år (Birmingham) 

Indrømmet, det her er noget af et langskud, men det er bestemt ikke umuligt, at vi får Bellingham at se til EM 2021. 

Den unge midtbanespiller er et af de største talenter, og storklubberne står i kø for at sikre sig hans underskrift. Lige nu tyder det på, at Dortmund snupper ham, da han vil gå i Jadon Sanchos fodspor, og det virker som et klogt træk. 

Tyskerne står angiveligt klar med hele 250 millioner kroner for den 16-årige knægt, hvilket blot understreger hans store talent. Dortmund har flere gange vist, at de ikke er blege for at give unge spillere chancen, og får han en god portion spilletid i næste sæson, så er han bestemt i spil til landsholdstruppen, selvom det som nævnt er et langskud. 

Mason Greenwood – 18 år (Manchester United)

Da sæsonen startede, var der ikke de store forventninger til Greenwood, og angriberen kan da heller ikke prale af en status som fast mand i startopstillingen. Han har dog grebet chancen, når han har fået den, og især i Europa League har han strålet med fem mål i syv kampe.

England er umiddelbart stærkt besat i angrebet med navne som Kane, Abraham og Rashford, men alle tre har døjet med skader, og gentager det scenarie sig i næste sæson, mens Greenwood fortsætter med at imponere, så kan det slet ikke udelukkes, at han bliver udtaget. 

Annonce