Annonce
Annonce
Annonce
Annonce

Eriksen får sparket

Af Alexander Walther Petersen
06.04.2025 Kl. 10:56

Engelske giganter vil snuppe Lamine Yamal i chokhandel! Læs mere her.

Når Manchester United skal krydse klinger med rivalerne fra Manchester City i aftenenes Premier League-opgør, bliver det uden danske Christian Eriksen fra start.

Sådan lyder meldingen fra centredevils.

Manchester-derbyet mellem United og City venter klokken 17.30 på Old Trafford, hvor Rúben Amorim har mulighed for at få skovlen under Pep Guardiola for anden gang i sæsonen.

Til opgøret i den røde del af Manchester er der flere danskere, der med stor sandsynlighed kommer i aktion. Det vedrører Patrick Dorgu og Rasmus Højlund.

Den danske spydspids har fået fornyet selvtillid på det seneste, selvom han ikke kom på tavlen mod Nottingham Forest i midtugen. Til gengæld fik Rasmus Højlund brudt sin vanvittige måltørke i forrige spillerunde, da han passerede landsmanden Mads Hermansen i Leicester-buret.

Det var den blot tredje sæsonscoring, der kom efter en periode på hele 99 dage uden mål for Manchester United. Alligevel mener flere medier, herunder PLBOLD, at den tidligere Atalanta-profil starter inde i aften.

Anderledes står det til i forhold til Christian Eriksen. Den danske midtbanekreatør kommer formentlig ikke til at starte inde for The Red Devils. Det skriver centredevils ligeledes i deres optaktsartikel.

Rúben Amorim forventes desuden, at hive noget af en kanin op af hatten til opgøret mod The Cityzens.

Seneste nyt

Annonce
Annonce
Annonce
Annonce