Everton lader stopper skifte klub
En stopper, der har spillet i klubben siden 2017, er på vej væk fra Everton.
Det kan Football Insider fortælle.
Det drejer sig om Michael Keane, Evertons 32-årige stopper.
Keane har kontraktudløb på Goodison Park til sommer, og den kontrakt bliver efter alt at dømme ikke forlænget, skriver Football Insider. Dermed kan den engelske stopper altså formentlig godt begynde at se sig om efter en ny klub.
Michael Keane kom til Everton fra Burnley i 2017. Han har tidligere repræsenteret Manchester United, Leicester, Derby og Blackburn.
I indeværende sæson er Keane noteret for 11 kampe i Premier League – i dem har han scoret to mål.
Everton er i skrivende stund nummer 13 i Premier League. Sæsonen startede ellers svært for The Toffees, der derfor valgte at fyre Sean Dyche. Ind kom i stedet David Moyes, der tidligere har haft stor succes på Goodison Park, og siden hans ankomst har resultaterne været i klar bedring for Everton.
Men Moyes har altså tilsyneladende vurderet, at han ikke behøver Michael Keane for fremover at skabe de resultater, han ønsker i Everton.
Den næste kamp, David Moyes’ mandskab skal spille, venter den 26. april. Her skal de en tur til Stamford Bridge, hvor Chelsea venter. Det forlyder, at Chelsea netop har truffet en stor beslutning.