Fremhæver én forkert Amorim-beslutning
Det endte lykkeligt for Rúben Amorim og Manchester United, da Lyon torsdag var på besøg på Old Trafford til den anden af to kvartfinaler i Europa League.
En helt vild kamp fik en endnu vildere afslutning, og så er De Røde Djævle klar til semifinalerne.
Her venter der en svær modstander for Rúben Amorims mandskab.
Men ikke alt, Rúben Amorim foretog sig torsdag aften, var korrekt. Det slår Goal efterfølgende fast – og så fremhæver mediet særligt én Amorim-beslutning, der var forkert.
– At bringe Shaw fremfor Lindelöf var en stor fejl, men hans andre udskiftninger fungerede.
– Men hans taktik kan ikke blive hyldet – det her handlede om tro, skriver Goal.
Midtvejs i torsdagens kamp kom Luke Shaw på banen i stedet for Noussair Mazraoui. Det var altså der, at Goal mener, at Victor Lindelöf, Manchester Uniteds svenske stopper, i stedet skulle have været skiftet ind. I stedet endte Lindelöf med at se hele kampen fra bænken.
Victor Lindelöf har, ligesom danske Christian Eriksen, kontraktudløb i Manchester United til sommer. Det forlyder, at der er bred interesse for svenskeren fra klubber fra flere forskellige lande.
Christian Eriksen kom på banen i den forlængede spilletid i torsdagens Europa League-kamp. Efterfølgende høster den danske landsholdsstjerne store roser.