150 millioner: Chelsea har sikret sig brasiliansk komet
Chelsea har handlet godt ind i dette transfervindue, hvor det både er blevet til forstærkninger til førsteholdstruppen til den kommende sæson samt spillere til fremtiden.
Af unge udenlandske talenter har de bl.a. hentet Kendry Paez fra Ecuador, Dujuan Richards fra Jamaica, Diego Moreira fra Portugal og Angelo Gabriel fra Brasilien.
Og nu er endnu en brasilianer på vej til Stamford Bridge – nemlig 18-årige Deivid Washington fra Santos.
Først kunne det brasilianske medie, Globo Esporte, berette om et bud fra Chelsea på Deivid Washington, der lyder på €20 millioner inklusiv bonusser. Det svarer til 150 millioner kroner.
Og ifølge Fabrizio Romano er det et bud, som Santos vil acceptere.
Deivid Washington har allerede forhandlet de personlige vilkår på plads med Chelsea, men han kommer ikke til at tørne ud for The Blues i den nye sæson.
I stedet skal han udlejes til franske Strasbourg, som Chelsea-ejerne erhvervede tidligere på sommeren.
Deivid Washington gør sig primært gældende som 9'er, men kan også spille de to offensive kanter.
Han står noteret for 16 kampe for Santos' førstehold, hvor det er blevet til to scoringer, og for det brasilianske U20-landshold har han scoret tre mål i ni kampe.
TOPHISTORIER LIGE NU
1. Chelsea køber fransk landsholdsspiller – her er detaljerne
2. Manchester United forbereder bud på 597 millioner
3. United rykker nærmere ny signing
4. Newcastle henter englænder – Chelsea scorer kæmpe beløb
5. Redaktionens bud: Så mange mål scorer Højlund i sin debutsæson