Annonce
Annonce
Annonce
Annonce

Her er prisen på Mika Biereth

Af Mikkel Wittorff Hollmann
16.03.2025 Kl. 13:08

Mika Biereth er godt kørende.

I vinterens transfervindue skiftede han til Monaco, og siden har han ikke set sig tilbage.

Målformen har været til at få øje på, og Biereth har således scoret helt vilde 11 mål i sine første 9 kampe i Ligue 1.

Derfor er prisen på Biereth steget en hel del på meget kort tid.

Den danske angriber har nu en anslået markedsværdi i omegnen af 300 millioner kroner, estimerer CIES Football Observatory ifølge Tipsbladet.

Før tiden i Sturm Graz, der i vinter solgte Biereth til Monaco, havde han repræsenteret Fulham, Arsenal, Waalwijk og Motherwell.

Læs også: ‘Grimt mål’ begejstrer Thomas Frank

Mika Biereth var med i den landsholdstrup, Brian Riemer udtog i tirsdags.

Det betyder, at Monaco-angriberen skal med, når Danmark i den kommende uge møder Portugal i et dobbeltopgør.

Den første kamp finder sted torsdag den 20. marts i Parken, mens det andet opgør spilles tre dage senere, søndag den 23. marts, på Estádio José Alvalade i Lissabon.

Mika Biereth kan, hvis han kommer på banen i en af de to kampe, få sin debut for Danmarks A-landshold. Han er dermed en blandt flere debutanter, for også Conrad Harder, Victor Froholdt, Lucas Høgsberg, Filip Jörgensen og Mads Hermansen får debut, hvis de kommer på banen.

Seneste nyt

Annonce
Annonce